Ścieżki ogrodowe. Materiały.

Praktycznie zaplanowane ścieżki w ogrodzie łączą odległe części działki, stanowią ułatwienie w poruszaniu się po ogrodzie i stanowią funkcjonalną ozdobę. Z jakich materiałów zrobić ścieżki w ogrodzie? Mamy do dyspozycji cały wachlarz możliwości. Ogrodowe ścieżki z betonu, kamienia, klinkieru, drewna. Które wybrać? Czym się kierować projektując nawierzchnię do naszego zielonego przylądka?

Każdy projektant zieleni wie, jak ważna jest prawidłowe rozmieszczenie ścieżek w projekcie ogrodu. Dlaczego? Ponieważ ścieżki stanowią połączenie między często odwiedzanymi obszarami działki, kształtują przestrzeń i decydują o jego prawidłowym rozkładzie, co przekłada się na wygodę korzystania z przestrzeni. Ścieżki, dróżki – rodzaj nawierzchni jaki wybierzemy, decydują o charakterze samego ogrodu i otoczenia domu. Często wprowadzają w projekt dynamikę, są swoistymi znakami drogowymi, wyznaczają kierunek  przemieszczania się po działce, prowadzą do atrakcyjnych miejsc.

Betonowe ścieżki ogrodowe

Beton jest najczęściej użytkowanym materiałem do utwardzania nawierzchni wokół domu, w tym także ścieżek. Mnogość form i wielkość elementów, które wykonuje się z tego materiały – oraz różne możliwości wykończenia połączone z bogatą kolorystyką, pozwalają dopasować nawierzchnię do otoczenia bez względu na styl, jaki sobie upodobamy. Istnieją płyty imitujące cięty granit, płyty stylizowane na retro, naśladujące kamienny bruk czy surowy piaskowiec. Jaki efekt jeszcze możemy uzyskać przy wykorzystaniu betonu? Z barwionego i fakturowanego produkowane są elementy do złudzenia przypominające deski, bruk drewniany albo stare podkłady kolejowe. Na ścieżki w ogrodzie wystarczą kostki lub płyty grubości 4 cm. Elementy betonowe charakteryzują się  duża trwałością, warto je jednak zaimpregnować. Zabieg zmniejszy wnikanie wody i  zanieczyszczeń w głąb ich struktury. Należy również zachować ostrożność zimą przy ich odśnieżaniu – lepiej nie skuwać lodu ostrymi narzędziami, bo można uszkodzić ich zewnętrzną warstwę.

Kamienne ścieżki ogrodowe

Doceniane przez miłośników tradycji. Dlaczego? Ścieżki z kamienia prezentują się uniwersalne naturalne i szlachetne. Pasują do każdego otoczenia i dobrze wyglądają w towarzystwie innych materiałów. Kamień jest często wybierany do wykonania elementów ozdobnych. Najbardziej praktycznym i popularnym rozwiązaniem są ścieżki utwardzane są kostkami granitowymi – najpopularniejsze barwy to szary i rudy, ale mogą też być czerwone. Granit jest twardy i bardzo trwały, odporny na czynniki atmosferyczne w tym wodę i mróz, nie musi być impregnowany. Podobne właściwości mają bazalt (czarny kolor), porfir (skała o szaro-czerwono-brązowej barwie) i sjenit (może mieć kolor szary lub prawie czarny). Z nich także produkowana jest kostka brukowa. W ogrodzie, wśród zieleni, pięknie prezentują się ścieżki z ułożonych luźno nieregularnych kamiennych płyt. Można je obsiać trawą lub obsadzić niskimi roślinami. Do ich budowy często wykorzystywany jest piaskowiec. Jest on mniej trwały od innych skał – ma porowatą strukturę, więc łatwo chłonie wodę, szybciej się brudzi, porasta glonami i niszczeje pod wpływem mrozu – dlatego należy go zaimpregnować.

Brukowe klinkierowe ścieżki ogrodowe 05

Bardzo trwałym i solidnym materiałem jest klinkier. Dlaczego? Ponieważ niestraszne mu warunki atmosferyczne, jest bardzo wytrzymały, kolor nie blaknie, brud nie wżera się w jego strukturę. Jest tak trwały, że w niezmienionym stanie pozostaje przez dziesiątki lat. Co przemawia za jego wykorzystaniem? Również kwestia estetyczna, bardzo ładnie wygląda w otoczeniu wszelkiego rodzaju  roślinności. Bardzo efektowne są elementy celowo postarzane – takie retro, czy ręcznie formowane o wyszczerbionej  powierzchni i naturalnych przebarwieniach. Projektantom zdarza się mieszać cegły elewacyjne i brukowe, co pozwala na utrzymanie jednorodnej kolorystyki wokół domu. Ponieważ wytrzymuje on nacisk samochodu osobowego, można go użyć do wykończenia podjazdu czy podwórza przed domem.

Drewnienie ścieżki ogrodowe

Drewno jest efektowne i ładnie wygląda w ogrodach nawiązujących stylem do natury. Jego wadą jest mniejsza odporność i trwałość, w porównaniu do materiałów innych wykorzystywanych do wykonania ścieżek. Tą cechę można ją zwiększyć przez porządną, kilkukrotną impregnację drewna i położenie pod nawierzchnią drenażu z tłucznia (grubości 20-30 cm). Które ścieżki utrzymują się najdłużej? Ścieżki z dębiny – gdy odpowiednio o nie zadbamy, w sprzyjających warunkach nawet bez impregnacji, mogą służyć przez kilkadziesiąt lat. Znacznie krócej – świerkowe i sosnowe  (niezabezpieczone niszczeją już po kilku latach). Upływ czasu lepiej znoszą drewniane nawierzchnie na przepuszczalnym gruncie, w dość nasłonecznionym, pozwalającym łatwo przeschnąć miejscu. W cieniu drewno chłonie i zatrzymuje wilgoć, czego skutkiem jest korozja biologiczna, nie wolno też zapominać, że mokre drewno jest śliskie. Jeżeli elementy będą ułożone ciasno, łatwo o wypaczenia, ponieważ nawet zakonserwowane drewno pracuje i pod wpływem wilgoci zmienia swoją objętość.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>